Medya Sultanbeyli Haber Yazarı Olmak İstermisiniz?
İSTANBUL
Sultanbeyli
Sultanbeyli Parçalı Bulutlu
DUYURU

Sultanbeyli > Etkinlikler > Eğlence ve Şölen > 6. Geleneksel Aşık Nusret Sümmanioğlu Anma Programı ve Aşıklar Şöleni

6. Geleneksel Aşık Nusret Sümmanioğlu Anma Programı ve Aşıklar Şöleni

Etkinlik Adı : 6. Geleneksel Aşık Nusret Sümmanioğlu Anma Programı ve Aşıklar Şöleni

Tarih : 25/01/2015 18:00

Tür : Diğer

Nerede : Sultanbeyli Kültür Merkezi - Sultanbeyli

Kimler Var : Aşık Baki Çetin, Aşık Sıtkı Eminoğlu, Aşık Recep Ateş, Aşık Selahattin Kazanoğlu, Aşık Erol Coşkunoğlu, Aşık Abubekir Zamani, Aşık Erzade Kapan, Aşık Behzat Acaroğlu, Aşık Cemal Divani, Aşık İsrafil Taştan, Aşık Taner Öztürkoğlu, Aşık Köksal Sümmanioğlu, Aşık Zakir Tekgül, Aşık Kamil Çalışkan, Aşık Ozan Nihat

Etkinlik Hakkında

Sultanbeyli’de Aşıklar Şölenine Hazırmısınız?
Nüsret Sümmanioğlu, 09-01-1945’de Erzurum’un Narman ilçesinin Samikale köyünde dünyaya geldi. Kimliğinde ismi Nusrettin Yazıcı olarak geçer. Bazı şiir ve kasetlerinde “Sümmanioğlu” mahlasını kullanmış olsa da ”Hüseyin Sümmanioğlu” ile şiirlerinin karışmaması için daha çok “Nusret Torunî” mahlasını kullanmıştır. Babası, Sümmanî’nin ortanca oğlu, hikayeciliği ile de bilinen Fahri Çavuş’tur.

Nusrettin kelimesi, Nusret-Nusrat kelimesinden türemiş olup,”Yardım, Allah’ın yardımı, başarı üstünlük” gibi anlamlara gelmektedir.

Çocukluğunu, köy işlerinde, ailesine yardım ederek geçirmiştir. Âşıklığa yönelmesinde ailesinin ve âşık muhitlerinin büyük rolü olmuştur. Henüz sekiz yaşlarındayken, yani 1953 yılında ailesindeki geleneğe uyarak âşıklığa heves salmıştır. Babası Fahri Çavuş da Nusret’i yanına alarak hem Âşık Sümmani’nin mirasını devam ettirmek, hem de küçük Nusret’in kabiliyetini geliştirmek için civar kasabaları ve köyleri gezdirmiştir. Torunî böylece âşıklığa adım atmıştır.
Âşıklığa başladığı ilk yıllar, halk şiir geleneği içinde başlı başına bir ekol ve bir derya olan dedesi Sümmani’nin eserlerini üstün bir başarıyla söyledi. Daha sonraki yıllarda kendi şiirlerini çalıp söylemeye başlamıştır. Çeşitli yarışmalarda pek çok dereceler alan Torunî yine pek çok şölen, gösteri, âşıklar bayramı ve değişik etkinliklerde sahne almış gelenekten ve yüreğinin derinliklerinden süzülüp gelen birbirinden güzel eserler meydana getirmiştir.
Kuvvetli bir Allah ve kadere teslimiyet inancının görüldüğü şiirlerinde, aşk, hasret gurbet, sıla, vatan, ögüt-nasihat, tabiat sevgisi ile ölüm ve dünyanın faniliği temaları ağırlıklı olarak önemli bir yer tutar.

Nusret Torunî’nin birçok divanı , koşması, koşma türünün değişik örnekleri vardır. Stüdyo kayıtları dışında sevenleri tarafından özel olarak kayda alınmış sayıları yüzlerle ifade edilen kasetleri bulunmaktadır. Torunî âşıklık sanatını icra ettiği süre içinde karşılaştığı hiçbir âşığa yenilmemek gibi bir rekora da imza atmıştır.
Halk şiir geleneğinin en belirgin özelliği olan irticalen şiir söyleme hususunda oldukça başarılı olan şair, en güzel şiirlerini yazarak değil, irticalen söylemiştir. İrticalen söylediği şiirlerinde sanatının zirvesine çıktığı görülür.

Kendisine ait iki Âşık havası vardır. “Köz” dergisinde ve değişik gazetelerde şiirleri yayınlandı. Babasından öğrendiği “Celali Ahmet ile Mehmet Han” hikâyesinin türkülerini kendisi düzmüştür.
14 plağı ve 12 kaseti bulunan Nüsret Sümmanioğlu’na Kültür Bakanlığı tarafından “Devlet Sanatçısı” ünvanı verilmiştir. Yurt içinde hemen hemen gitmediği yer kalmamıştır. Yurt dışında da bir çok şölene katılmıştır. Âşıklık geleneğinin pek çok dalında sayısız ödüller almıştır.1972 Konya Aşıklar Bayramı atışma dalı birinciliği bunlardan sadece birisidir.Bu birincilik sayısı 1989 yılına kadar 7 ye ulaşmıştır.

İsrafil Taştan, Ebubekir Zamanî,Temel Turabî, Baki Çetin ve (merhum) Gıyasettin Eroğlu, Torunî’nin çıraklarıdır. Türkiye’nin önde gelen, sayılı halk âşıklardan biri olan Torunî, çıraklarının yanı sıra birçok âşık tarafından da manevi usta olarak kabul edilmiştir.

Yaklaşık elli yıl süren sanat hayatı boyunca, Âşık Nihanî, Aşık Gülistan Çobanoğlu, Ali Rahmanî, Yaşar Reyhanî, Hüseyin Sümmanioğlu, Murat Çobanoğlu, Şeref Taşlıova, Bardızlı Mevlüt İhsanî, Nuri Çırağı,Âşık Ruhânî, Posoflu Âşık Mirza, Sarıkamışlı Dursun Cevlani, İlhami Demir, Sivaslı Hasan Yüzbaşıoğlu, Ağrılı Âşık İhsanî, Ardanuçlu Efkâri Baba, Âşık Kul Nuri, Fuat Çerkezoğlu, Ahmet Poyrazoğlu, Nuri MeramÎ, Erol Ergani, Cemal Divanî, Aşık Şakir İhsanoğlu, Mustafa Aydın, İhsan Yavuzer, Rahim Sağlam ve daha pek çok aşıkla karşılaşmalar yapmıştır.

Türkiye’nin hemen hemen bütün bölgelerini gezen Torunî, çeşitli zamanlarda yurt dışında 14 ülkeye seyahatlerde bulunmuş, Türk kültürünün ve âşıklık geleneğinin usta bir icracısı olarak aranan bir ismi olmuştur.
Âşık gecelerinde sıra kendisine geldiği zaman dinleyicileri âdeta coşturmuş ve gönüllere nüfuz etmesini bilmiştir. Âşıklık geleneğinin yaşatılmasında ve bir sonraki nesillere aktarılmasında sanatını üstün bir başarıyla icra eden Torunî, gelenek içinde önemli bir yere sahip ve söylenmesi oldukça zor olan “DİVAN” türünde son derece başarılıdır.

Benzer : , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bu içeriğin değişik versiyonlarına ulaşmak için Google'da yazarak aratabilirsiniz

Yorumlar

Bu Yazıya 0 Yorum Yapılmış

Yorum Yap

Öne Çıkan Etkinlikler

Torku Kola Denediniz mi?

Haber Portalı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na %100 uygun olarak yayınlanmaktadır. Ajanslardan alınan haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir
ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir. Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Medya Sultanbeyli Mehmet Akif Mah., Kadıköy Sk No:3, Sultanbeyli, İstanbul. 850-304-8503.